Loading...
 

Główne zasady

Oto fundamentalne zasady, na których opiera się działanie Fundacji i wszystkich klubów Agora Speakers.

Brak dyskryminacji


Nondiscrimination

Kluby nie mogą wykluczać kandydatów na członków ze względu na rasę, kolor skóry, religię, orientację seksualną, tożsamość płciową lub ekspresję płciową, wiek, poziom dochodów, narodowość, pochodzenie etniczne lub niepełnosprawność umysłową lub fizyczną, o ile członek, dzięki własnym indywidualnym staraniom, jest w stanie uczestniczyć w programach edukacyjnych Stowarzyszenia.

Na żądanie i zawsze po indywidualnym rozpatrzeniu Agora Speakers International może udzielić zgody na utworzenie klubu, który nie przestrzega tej zasady, aby spełnić warunki wyznaczone przez lokalne przepisy lub okoliczności (takie jak na przykład klub więzienny),  chronić mniejszości lub z innych powodów. Takie pozwolenie może zostać cofnięte w dowolnym momencie.

Pamiętaj, że brak dyskryminacji nie oznacza, że każdy ma dostęp lub prawo wstępu do dowolnego klubu. Dyskryminacja ma miejsce tylko wtedy, gdy istnieje systematyczna polityka (wyrażona lub de facto), która uniemożliwia niektórym grupom członkostwo. Kluby mogą odrzucać jako członków – indywidualnie i po rozpatrzeniu danego przypadku – osoby, które są uznane za problematyczne lub które nie wniosą pozytywnego wkładu do klubu.

 

 

Non-profit


Nonprofit

Składki członkowskie - włączając w to ich częstotliwość i wysokość - są indywidualną decyzją klubu.

Środki zebrane przez kluby – niezależnie od ich źródła – mogą służyć wyłącznie do finansowania całokształtu działalności klubu, a nigdy jako korzyść finansowa jakiejkolwiek osoby. Jeśli klub pobiera składki, obowiązują określone zasady dotyczące właściwego wykorzystania środków i przejrzystości finansowej, których klub musi przestrzegać.

Składki członkowskie nie mogą być dyskryminujące, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w przepisach dotyczących finansów klubowych.

 

Tolerancja


Multiculturalismo

Członkowie klubu muszą okazywać wsparcie, szacunek i wykazywać się wzajemną tolerancją, nawet jeśli temat przemowy lub opinia mówcy są takie, z którymi większość ludzi może się nie zgadzać.

Dotyczy to w szczególności prowadzących poszczególne segmenty spotkania (Prowadzącego Spotkanie, Prowadzącego Gorące Pytania, Moderatora Debaty itp.) oraz członków Rady Klubu.

O ile przemówienie nie jest sprzeczne z wcześniej zatwierdzonymi i wyraźnie wskazanymi zasadami Treści przemowy obowiązującymi w klubie, ani prowadzący segmenty, ani członkowie Rady klubu nie mogą w żaden sposób przerywać ani przeszkadzać mówcy wygłaszającemu przemówienie, z którym się nie zgadzają lub czują się nim urażeni.

 

 

Wyraźnie zachęcamy wszystkich do żarliwego i odważnego mówienia o rzeczach, na których im zależy. Zdecydowanie chronimy również krytykę, humor i satyrę.

Z wyjątkiem przemówień o silnie ukierunkowanych, negatywnych treściach osobistych (wyraźnie skierowanych do konkretnego członka), w klubach Agory ani w Fundacji nie ma „prawa do nie bycia obrażanym”.

Nie ma też „prawa do odpowiedzi” na spotkaniu klubu. Jeśli jesteś głęboko urażony czyjąś przemową, jedynym wyjściem jest wygłoszenie kontr-przemowy zgodnie ze zwykłymi procedurami pełnienia roli podczas spotkania oraz w ramach pełnienia roli lub realizacji projektu edukacyjnego.

Wreszcie, w klubach nie ma „prawa do sprawiedliwego i równego traktowania podmiotów”. Na przykład, jeśli ktoś wygłosił 15-minutowe przemówienie na dany temat, ponieważ taki był czas trwania jego projektu, a ty poczułeś się urażony, twoja odpowiedź powinna być wygłoszona w ramach czasowych narzuconych przez twój projekt edukacyjny.

 

Neutralność / Brak powiązań


Neutrality

Kluby Agory nie mogą być wykorzystywane do promowania agendy lub światopoglądu religijnego, ideologicznego lub politycznego ani do promowania innych stowarzyszeń, firm, produktów lub usług. Nie angażujemy się w aktywizm.

Zwracamy uwagę, że zasada ta dotyczy całej Fundacji oraz wszystkich klubów i przedstawicieli Agory. Na przykład klub nie może aktywnie promować chrześcijaństwa. Albo socjalizmu. Albo praw kobiet. Lub działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Nie dotyczy to jednak członków. Indywidualny członek, działając lub przemawiając we własnym imieniu, może bronić i promować wszystko, co jest dla niego ważne. W praktyce zachęcamy naszych członków do odważnego wypowiadania się i zajmowania stanowiska w ważnych sprawach, niezależnie od tego, jakie to sprawy.

Ponadto kluby mogą promować postęp naukowy i technologiczny, ponieważ mają one charakter obiektywny, nieideologiczny i stanowią część statutu Fundacji.

 

Organizacja i udział w wydarzeniach

Częstym pytaniem związanym z tą zasadą jest to, jakie wydarzenia kluby mogą organizować lub w których mogą uczestniczyć.

Podstawowym założeniem leżącym u podstaw zasady neutralności jest to, że nasza Fundacja chce docierać i pomagać ludziom na całym świecie, niezależnie od charakteru i kształtu reżimu, w którym ci ludzie żyją. Nie powinno być cienia wątpliwości, że ani Agora, ani jej kluby nie angażują się w jakiegokolwiek rodzaju aktywizm i że nie mają żadnego programu (politycznego, ideologicznego, moralnego itp.) innego niż cele wyraźnie określone w statucie.

Wierzymy, że lepiej jest dotrzeć wszędzie, niż stracić prawo do funkcjonowania z powodu nalegania na głoszenie poglądów i tak posiadanych przez przekonanych już ludzi.

Innymi słowy, bez względu na to, jak popularna jest sprawa lub idea w określonej dziedzinie (prawa człowieka, demokracja, wolność słowa, zmiana klimatu, aborcja, wolność religii itp.), kluby Agory nie mogą angażować się bezpośrednio ani pośrednio w jej promowanie lub wspieranie, ponieważ wsparcie to może spowodować, że władze w innych krajach będą krytycznie patrzeć na działalność Agory u siebie, co może spowodować poważne, a nawet zagrażające życiu problemy członków w tych krajach.

Chociaż nie da się zdefiniować zestawu zasad, które jednoznacznie obejmowałyby każdą możliwą sytuację, oto kilka przykładów wydarzeń, w których uczestnictwo klubu byłoby niedozwolone:

  • Wszelkie wydarzenia, których głównym organizatorem jest strona trzecia o wyraźnym nastawieniu ideologicznym (przykład: uroczystości religijne, komitety polityczne i think-tanki, wydarzenia pro-life lub pro-choice itp.).
     
  • Wszelkie wydarzenia tematyczne, w którym temat lub cel wydarzenia ma wyraźny motyw ideologiczny, program lub cel aktywizmu. Na przykład wydarzenie z prośbą o podjęcie działań w sprawie zmian klimatu, na rzecz praw człowieka, praw LGBTQ itp.
     
  • Wszelkie wydarzenia, których którykolwiek z wymienionych organizatorów (niezależnie od wielkości swojego udziału) dopuszcza się czynów sprzecznych z regulaminem, ideałami i misją Fundacji Agora Speakers – w tym organizacje promujące dyskryminację, nienawiść, przemoc, pseudonaukę itp.
Ponownie musimy nalegać, aby te ograniczenia odnosiły się do udziału klubu jako organu kolegialnego i pojawienia się logo Agory lub klubu na wydarzeniu. Poszczególni członkowie lub grupy członków mogą swobodnie uczestniczyć w dowolnych wydarzeniach, o ile nie naruszają ogólnie przyjętego kodeksu zachowania.

 

Na koniec należy pamiętać, że zasada neutralności nie zabrania ani Agorze, ani jej klubom oferowania swoich usług (bezpłatnie lub za opłatą) osobom trzecim, o ile jest jasno określone, że ta interakcja nie oznacza wyrażania poparcia, aktywnego wspierania ani wypowiadania się w imieniu tej strony trzeciej lub jej idei.

 

Uczciwość intelektualna


Open Mind

Członkowie klubu muszą być kierować się uczciwością intelektualną. Jako badacze naukowi powinni mieć otwarty umysł na nowe idee, stale krytycznie analizować swoje poglądy i przekonania oraz być gotowym do odrzucenia ich, jeśli zostaną przedstawione nowe przekonujące dowody lub argumenty. Nie mogą stosować manipulacji czy oszukańczych technik w realizacji swoich celów lub argumentowaniu swojego punktu widzenia. Muszą także uznawać ograniczenia własnej wiedzy i aktywnie pracować nad ich uzupełnieniem.

Tak jak brak dyskryminacji nie oznacza, że każdy ma prawo do członkostwa w klubie, uczciwość intelektualna nie oznacza, że każdy możliwy punkt widzenia na dany temat ma równe prawa lub równy czas w klubie. Na przykład uczciwość intelektualna wymaga przyznania, że istnieją ludzie, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska, ale to nie znaczy, że „teoria” płaskiej Ziemi ma taką samą pozycję jak wiedza naukowa głównego nurtu.


Contributors to this page: agora and bartlomiej.wasiewski .
Page last modified on Wednesday November 10, 2021 11:00:10 CET by agora.