Loading...
 

Wiceprezes Rady ds. Członkostwa

 

Jako wiceprezes ds. członkostwa (VPM - Vice President of Membership) masz dwa główne kierunki pracy:

  • Zadbanie o członków klubu
  • Zapewnienie rozwoju klubu.

 

Oto twoje główne obowiązki.

Zwiększanie członkostwa

To zadanie wykonywane wspólnie z wiceprezesem ds. marketingu i Koordynatorem mediów społecznościowych (jeśli posiadacie to stanowisko).

Chociaż będziesz mocno opierać się na ich działaniach, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić sam:

  •  „Przyprowadź znajomego” — zaplanuj spotkania typu „przyprowadź znajomego”, gdzie poprosisz każdego uczestnika o przyprowadzenie jednego znajomego, który może być zainteresowany klubem.
  • Konkursy w zwiększaniu członkostwa dla członków klubu i wręczanie nagród osobom, które przyprowadzą największą liczbę gości.
  • Zaplanuj „spotkania otwarte”, skierowane do osób nieznających klubu i organizacji, oraz inne kampanie zwiększające członkostwo.
  • Bierz udział w innych lokalnych wydarzeniach związanych z wystąpieniami publicznymi i przywództwem oraz rozmawiaj o Agorze i swoim klubie — sprawdź eventy na stronach takich jak Meetup.com, Internations, Airbnb, Couchsurfing itp.
  • Promuj organizowane przez Was publiczne debaty na ciekawe i aktualne tematy (wraz z wiceprezesem ds. edukacji)

jeśli klub nie ma wiceprezesa ds. marketingu, odpowiedzialność za tę rolę spada na twoje barki.

Organizowanie imprez integracyjnych

Chociaż wszystkie spotkania Agory muszą spełniać określone cele edukacyjne i mieć podporządkowany im format, nie oznacza to, że nie możesz zorganizować czegoś innego.

Oto kilka dodatkowych pomysłów na wzmocnienie poczucia wspólnoty w klubie:

  • Wycieczki i wyjazdy
  • Wspólne wyjścia z okazji różnych świąt
  • Wyjazdowe spotkania z przemawianiem publicznym w tle, może nawet z udziałem/występami specjalnych gości
  • Wieczory tematyczne
  • Projekty z lokalną społecznością
Ponieważ organizujesz je jako wiceprezes Rady klubu oraz kierujesz do członków klubu, wydarzenia te powinny być zgodne z Głównymi Zasadami i Regulaminem Fundacji.

Na przykład niezgodne byłoby zorganizowanie spotkania wyjazdowego dla członków aby praktykować uzdrawianie tantryczne (dyscyplina pseudonaukowa) lub tematyczne spotkanie wyjazdowe aby ćwiczyć przemówienia w obronie praw człowieka.

Pamiętaj przy organizacji takich imprez o zabraniu transparentu klubu, aby wiceprezes ds. marketingu miał okazję do tworzenia atrakcyjnych materiałów marketingowych:

 

38851699 2054610417904581 1273878078698815488 O

 

Przywitanie i dbanie o gości

Jednym z Twoich podstawowych zadań jako VPM jest zadbanie, aby goście odwiedzający spotkania Agory czuli się tam mile widziani, aby ktoś się nimi zajmował w trakcie spotkania i w konsekwencji aby chcieli dołączyć do klubu. Ta kwestia jest tak istotna, że mamy osobny artykuł poświęcony właśnie właściwemu traktowaniu gości.

Jeśli nie możesz osobiście opiekować się gośćmi, upewnij się, że wyznaczysz kogoś konkretnego, kto będzie mógł się tym zająć podczas Twojej nieobecności.

Zawsze zapraszaj gości do zapisania się do klubu, a przynajmniej na klubową listę mailingową.

Uważaj, aby nie być zbyt nachalnym - każdy ma prawo do własnej decyzji. Jeśli będziesz za bardzo naciskać, możesz zniechęcić daną osobę.
Pamiętaj, aby powiedzieć gościom, że mogą przychodzić tyle razy, ile chcą, ale aby cieszyć się pełnymi korzyściami (takimi jak dostęp do pełnych materiałów edukacyjnych lub wygłaszania swoich przemówień), będą musieli dołączyć do klubu jako członkowie.

Na każdym spotkaniu upewnij się, że masz przygotowaną wystarczającą liczbę pakietów powitalnych dla gości. Przygotuj się również na udzielenie odpowiedzi na wszelkie pytania, które goście mogą mieć po spotkaniu, i zaoferuj pomoc, jeśli cokolwiek nie jest dla nich jasne w procesie dołączania do klubu.

Zwykle lepiej jest skoncentrować się na korzyściach płynących z przynależności do klubu i umiejętnościach, które można w nim nabyć, a także na kontaktach, które zdobywa się przez bycie członkiem, niż podkreślać, że klub jest bezpłatny czy ma bardzo niskie składki.

Zbyt wiele osób kojarzy „darmowe” ze „niską jakością”. Ponadto zbyt często ludzie nie mogą uwierzyć, że coś jest naprawdę darmowe lub tanie i myślą, że gdzieś jest haczyk lub wręcz złe intencje – zwykłe podejście w stylu „jeśli nie płacisz za produkt, to jesteś produktem”.

Jeśli czujesz, że ktoś może tak myśleć, albo spotkasz się z takim argumentem, jest kilka doskonałych przykładów na zneutralizowanie go:

 

  • Wikipedia jest najlepszą encyklopedią na świecie i jest bezpłatna.
  • Mozilla Firefox to jedna z najlepszych przeglądarek i jest bezpłatna.
  • Linux jest najpotężniejszym systemem operacyjnym i jest darmowy.
  • Najlepsze uniwersytety na świecie - MIT, Stanford itp. udostępniają wiele swoich programów za darmo (MIT Open Courseware, Stanford Free Courses itp.).
  • Najlepsze bezpłatne serwisy edukacyjne, takie jak Coursera czy Khan Academy.
  • Apache Software Foundation wypuściła dziesiątki bardzo wysokiej jakości produktów open source, które są bezpłatne i używane przez niektóre z najbardziej znanych firm na świecie.
  • Istnieje również niezliczona ilość całkowicie darmowych programów typu open source — od edycji wideo po gry.
  Głównym przekazem jest to, że istnieją rzeczy, które są darmowe, ponieważ powstały z pasji i miłości, stworzone przez wielu ludzi, a za którymi niekoniecznie stoi jakiś podstępny zamysł wykorzystywania sytuacji czy użytkowników.The main idea here is that there are things that are free because they're a work of passion and love created by many people, not necessarily driven by some machinating evil genius.

 

Posiadanie księgi gości i podtrzymywanie kontaktu

Jednym z największych błędów jest stracona okazja do uzyskania danych kontaktowych gości, a następnym brak nawiązania kontaktu.

Nie każdy jest gotowy do dołączenia do klubu od razu po pierwszym spotkaniu. W przypadku niektórych ludzi zadziała delikatne przypominanie się i subtelna presja.

Zapytaj gości o imię i adres e-mail na początku spotkania, zamiast zostawiać to na koniec. W przeciwnym razie możesz stracić tych, którzy muszą wyjść wcześniej lub śpieszą się gdzieś zaraz po spotkaniu.

Staraj się również nie prosić o więcej informacji niż tylko o imię i adres e-mail, może jeszcze skąd dowiedzieli się o klubie. Każda dodatkowa informacja, o którą poprosisz, zwiększy naturalny opór do podawania jakichkolwiek danych.

Po uzyskaniu informacji o gościu powiadom go o następnych spotkaniach. Nie skupiaj się tylko na naciskaniu do dołączenia do klubu - lepsza jest po prostu nieinwazyjna, otwarta komunikacja: wysyłanie zaproszeń na spotkania, okazjonalnych ciekawych artykułów, itp.

 

Dbanie o członków

Zbyt często VPM skupia się nadmiernie na zdobywaniu nowych członków i zapomina o dbaniu o już istniejących. To się nigdy dobrze nie kończy.

  • Rozmawiaj regularnie z wiceprezesem ds. edukacji, sprawdzając jak członkowie radzą sobie z realizacją ścieżek edukacyjnych. Jeśli komuś niespecjalnie idzie, być może istnieją kwestie, którymi można się zająć.
  • Spróbuj od czasu do czasu porozmawiać na osobności ze wszystkimi członkami, aby zapytać o ich odczucia, czy klub zaspokaja ich potrzeby, czy rozwijają się osobiście lub zawodowo oraz czy widzą jakieś problemy, którymi należałoby się zająć.
  • Zaplanuj warsztaty na wewnętrzne tematy klubu i Agory, wyjaśniające jak działa Agora, do czego służą poszczególne role, jak członkowie mogą jak najlepiej wykorzystać swój udział w klubie, itp.

 

 


Contributors to this page: agora and bartlomiej.wasiewski .
Page last modified on Wednesday November 10, 2021 11:03:10 CET by agora.