Loading...
 

Zakładanie klubu - Definiowanie klubu

Zaczynamy!

Wybór nazwy klubu.


Możesz nazywać swój klub w dowolny sposób, o ile jest to zgodne z oficjalnymi zasadami i ograniczeniami dotyczącymi nazewnictwa.

Nie ma potrzeby dodawania słowa „Agora” do nazwy klubu. Twój klub może nazywać się na przykład „Doświadczeni mówcy Bydgoszczy”.

Logo klubu

Ze względu na sposób generowania wielu materiałów (takich jak odznaki, certyfikaty, formularze recenzji itp.), a także aby nie mylić materiałów tworzonych przez kluby z oficjalnymi materiałami Fundacji, wszystkie kluby muszą mieć własne logo. Ponadto posiadanie własnego logo pomaga klubowi zbudować poczucie wspólnoty między członkami i sprawia, że udział w wydarzeniach zewnętrznych jest znacznie przyjemniejszy.

Istnieją dwie możliwości:

  • Możecie zaprojektować własne logo klubu, o ile spełnia ono wytyczne marki.
  • Możemy automatycznie wygenerować dla Ciebie logo podczas rejestracji klubu, na podstawie standardowego projektu zawierającego kwadratowe logo Agory i nazwę klubu.
    Na przykład, jeśli Twój klub nazywa się „Amman Speakers”, logo, które Ci dostarczymy, będzie wyglądać tak (przy czym oczywiście przygotujemy je w bardzo wysokiej rozdzielczości).

Logo 1

Logo 2

 

Możesz zacząć od logo, które generujemy automatycznie, a następnie zmienić je już po uruchomieniu klubu.

Określcie cechy Waszego klubu.

Następnie musicie „skonfigurować” klub, decydując o niektórych z jego podstawowych atrybutów. Prawie wszystkie z nich można zmienić po uruchomieniu klubu, więc ten etap nie powinien Was specjalnie blokować.

 

Rodzaj klubu

Agora ma różne rodzaje klubów, z których każdy ma inną charakterystykę, wymagania i opłaty. Najczęstszym rodzajem klubu jest klub publiczny, który w zasadzie pozwala każdemu zostać członkiem i ten rodzaj generalnie polecamy. Tworzenie klubów publicznych jest całkowicie darmowe i nie wymaga żadnych opłat na rzecz Agora Speakers International.

Spotkania online, czy osobiste?

Klub może spotykać się osobiście, online, a może też zdecydować się na kombinację obu opcji.

W takim przypadku sugerujemy założenie klubu spotykającego się osobiście, który czasami organizuje spotkania online. Spotkania online umożliwiają uczestnictwo członkom z całego świata i są wspaniałą okazją do poznania nowych ludzi, uzyskania świeżych, obiektywnych opinii oraz obcowania z różnymi kulturami, pomysłami i z różnymi akcentami językowymi. Dodatkowo, organizowanie okazjonalnych spotkań online upraszcza rekrutację nowych członków, ponieważ ułatwia zaciekawionym, a niezdecydowanym osobom wizytę w klubie bez większego wysiłku i zaangażowania.

Pełen program edukacyjny można zrealizować tylko w klubie, który spotyka się osobiście, dlatego zachęcamy do wyboru tej opcji. Należy również zauważyć, że niektóre projekty edukacyjne nie mogą zostać zrealizowane online lub mogą się wiązać z dodatkowymi wymaganiami w takim trybie.

Nie trzeba dodawać, że fizyczne kluby mogą zmienić charakter spotkań na online w wyjątkowych okolicznościach, takich jak pandemia w 2020 roku.

Trudno jest ruszyć ciężarówką na pych, ale gdy już jedzie, relatywnie łatwo jest utrzymać ją w ruchu.

Podobnie jest z klubem - też ma dużą bezwładność - potrzeba sporo wysiłku, żeby stworzyć zdrowy i regularnie się spotykający się klub. Jeśli masz klub, który spotyka się osobiście i regularnie, a pojawiają się wyjątkowe okoliczności, lepiej i dużo łatwiej jest przejść na spotkania online i zachować regularność, niż całkowicie zawiesić spotkania, a następnie próbować je wznowić.

 

Oficjalna lokalizacja klubu.

Nawet jeśli klub działa wyłącznie online, musi być zarejestrowany ze względów organizacyjnych w określonym mieście lub miejscowości - takiej, w której mieszka większość członków założycieli.

Pamiętaj, że jest to jedna z niewielu rzeczy, których nie można zmienić po zarejestrowaniu klubu. Klub, który został zarejestrowany we Francji jako należący do Paryża, nie może później zostać zmieniony na Rio de Janeiro w Brazylii.

 

Harmonogram spotkań

W które dni tygodnia będziecie się spotykać? Kluby Agora Speakers muszą spotykać się przynajmniej raz w miesiącu, z wyjątkiem okresu wakacji. Oczywiście można spotykać się częściej - raz na dwa tygodnie, a nawet raz w tygodniu. Niektóre kluby spotykają się nawet częściej - nawet dwa razy w tygodniu! W każdym razie najlepiej jest, jeśli Twój klub ma dobrze określony harmonogram spotkań.

Chociaż zazwyczaj kluby decydują spotykać się dwa razy w miesiącu (coś w stylu „w każdą pierwszą i trzecią środę”), jeśli Twój klub jest publiczny, proponujemy aby spotykał się co tydzień. Na początku na pewno będzie to trudniejsze, ponieważ ludziom trudno jest tak się zaangażować. O ile nie zaczynasz z 20 lub 30 członkami założycielami, będą spotkania, w których weźmie udział tylko 4 lub 5 członków. Nic nie szkodzi - jako lider klubu również musisz potrafić radzić sobie z tego typu sytuacjami.

Jednak na dłuższą metę klub, który spotyka się co tydzień, rozwija się szybciej, ponieważ harmonogram jest znacznie bardziej przejrzysty dla potencjalnych gości. Jeśli klub spotyka się w każdą środę, to wszyscy wiedzą, że jeśli jest środa, to jest spotkanie. Jeśli jednak klub spotyka się „w każdą pierwszą i trzecią środę”, należy sprawdzić w kalendarzu, która środa będzie następną, to co się stanie w piątą środę miesiąca, a co, jeśli pierwsza środa wypadnie w święto i czy spotkanie po prostu wypadnie, czy będzie przeniesione na drugą środę. itp.

Jeśli zdecydujecie, że klub będzie spotykał się co tydzień, warto powiedzieć gościom, że nic się nie stanie, jeśli nie mogą uczestniczyć w spotkaniach w każdym tygodniu.

 

Miejsce spotkań

Jeśli klub spotyka się osobiście, musisz znaleźć odpowiednie miejsce na spotkanie. O miejscu spotkania porozmawiamy nieco później.


Języki, którymi będziecie posługiwać się w klubie.

Jak wspomninaliśmy wcześniej, zachęcamy kluby Agora Speakers do posługiwania się nie tylko językiem angielskim, ale także językami lokalnymi. Są kluby, które używają tylko lokalnego języka. ale są też kluby, które zmieniają języki co drugie spotkanie, a nawet kluby, które pozwalają na wybór różnych języków w trakcie tego samego spotknia.

Wybierając język klubu, zastanów się, czy materiały Edukacyjne Agory są dostępne w tym języku. Jesteśmy otwarci na dodawanie języków do wiki, a tłumaczenia są w większości oparte na wolontariacie, więc jeśli chcesz, aby Twój klub używał nieobsługiwanego języka, rozważ najpierw pomoc w tłumaczeniu materiałów.

O ile nie oczekujesz, że wszyscy członkowie będą znać wszystkie używane w klubie języki, zalecamy, aby każdy klub zdecydował się tylko na jeden język (niekoniecznie angielski). Jeśli klub łączy dwa języki podczas tej samej sesji (powiedzmy hiszpański i angielski), niektórzy członkowie mogą nie rozumieć połowy treści i poczują się wyobcowani. Dodatkowo stresujące jest również dla mówcy, gdy widzi, że część publiczności nie zwraca uwagi, ponieważ nie rozumie języka, którego on używa.

Jeśli klub naprzemiennie organizuje spotkania w dwóch językach, to zwykle dzieje się tak, że członkowie po prostu idą na sesję w języku, w którym czują się bardziej komfortowo - co właściwie dzieli klub na dwie niestykające się grupy.

 

Składki klubowe płacone przez członków.

Pomimo iż Agora nie pobiera żadnych opłat za otwieranie klubów publicznych, Twój klub może pobierać od członków opłaty na prowadzenie działalności. Pamiętaj, że jeśli pobierasz opłaty, musisz przestrzegać wszystkich zasad dotyczących finansów klubu.

 

Udział osób niebędących członkami

Istnieją trzy typy osób niebędących członkami, które mogą odwiedzać Wasz klub i musisz zdecydować, jakie role pozwolisz im pełnić na spotkaniach.

Członek nierezydent jest członkiem dowolnego innego klubu Agora Speakers. Możesz zdecydować, że pozwolisz tym specjalnym „gościom” pełnić dowoloną rolę z wyjątkiem przygotowanych przemówień.

Zachęcamy, aby kluby zezwalały każdemu członkowi Agory na pełnienie dowolnej roli podczas spotkania w innym klubie Agory. Pomaga to w budowaniu pewności siebie, ponieważ członkowie moają okazję ćwiczyć przemawianie przed wieloma różnymi widowniami, a nie tylko przed członkami swojego macierzystego klubu.

Z kolei goście to osoby postronne, które nie są członkami żadnego klubu, a najczęściej nawet nie wiedzą, o co w Agorze chodzi i są po prostu ciekawi organizacji. Zachęcamy do umożliwienia im pełnienia prostych ról, takich jak uczestnik gorących pytań czy uczestnik dyskusji, aby dać im przedsmak przemawiania publicznego.

Przedstawiciele Fundacji. Przedstawiciele Fundacji są członkami władz Fundacji oraz Ambasadorami Agory. Ich uczestnictwo w spotkaniu podlega tym samym zasadom, co członków nierezydentów. Innymi słowy, sam tytuł nie daje im żadnych specjalnych praw podczas spotkania.

Kluby publiczne są zobowiązane do przyjmowania gości i członków nierezydentów na swoje spotkania, z zastrzeżeniem dostępności miejsc, jeśli spotkanie odbywa się fizycznie.

Ponadto wszystkie kluby są zobowiązane do przyjmowania wizyt Przedstawicieli Fundacji i Ambasadorów Agory, którzy służą radą i upewniają się, że kluby przestrzegają zasad Agory.

 

Dane kontaktowe klubu


Kluby muszą podać dwie alternatywne formy kontaktu z klubem, z których przynajmniej jedna musi być e-mailem lub numerem telefonu. Informacje te zostaną podane do wiadomości publicznej.

Oto kilka przykładów prawidłowych i nieprawidłowych kombinacji

  • E-mail i Facebook
  • Telefon i strona internetowa
  • Telefon i e-mail
  • Strona internetowa i Facebook
  • Instagram i Facebook
  • Instagram i telefon

Musicie również wyznaczyć konkretną osobę, która będzie pełnić rolę osoby kontaktowej w klubie. Osobą kontaktową w klubie może być każdy członek (niekoniecznie członek Rady), który będzie odpowiedzialny za udzielanie odpowiedzi na prośby o informacje wysyłane do Was przez osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach klubu.

Nagrywanie spotkań

Jedną z ważnych decyzji, które należy podjąć, jest to, czy spotkania będą nagrywane, czy będą robione na nich zdjęcia oraz czy poszczególni członkowie będą mieli prawo odmówić publikowania swojego wizerunku.

Niezależnie od tego, co zdecydujecie, upewnijcie się, że jest to wyraźnie wyjaśnione na stronach klubu, we wszystkich materiałach reklamowych i postach dotyczących wydarzeń.

Zalecamy, aby wszystkie spotkania były nagrywane i fotografowane, a materiały te publikowane. W ten sposób w fantastyczny sposób dokumentujecie postępy członków i przyciągacie nowych członków do klubu.

Jeśli klub zdecyduje się na takie publikowanie nagrań ze spotkań, ważne jest, aby Gospodarz Spotkania, Prowadzący Spotkanie, Operator kamery lub jakikolwiek członek Rady Klubu wyraźnie oświadczył na początku spotkania (każdego spotkania) - zanim rozpocznie się nagrywanie - że spotkanie będzie w pełni rejestrowane. Jest to ważne, ponieważ niektórzy goście mogą nie wiedzieć o tej praktyce (chociaż najlepiej byłoby, gdyby goście byli o tym poinformowani z wyprzedzeniem, aby uniknąć marnowania ich czasu, jeśli nie wyrażają zgody). Agora Speakers wymaga, aby wszystkie kluby przestrzegały europejskich norm ochrony prywatności RODO (niezależnie od jurysdykcji, w której klub się znajduje), co oznacza, że powiadomienie takie musi zawierać:

  • Że spotkanie zostanie nagrane
  • Cel nagrania
  • Gdzie informacje zostaną opublikowane
  • Czy istnieje możliwość rezygnacji (lub nie) i jak z niej skorzystać.

Tak może wyglądać przykładowe ogłoszenie tej kwestii:

„Witam wszystkich. Jak w przypadku wszystkich spotkań, muszę was ostrzec, że spotkanie zostanie nagrane na wideo i będziemy podczas niego robić zdjęcia. Dokumentujemy nasze spotkania, aby wszyscy członkowie mogli śledzić swoje postępy i abyśmy mogli zaprezentować nasz klub innym. Filmy wideo są zamieszczane na klubowym kanale YouTube i mają status publicznych. Wysyłamy również niektóre z naszych najlepszych nagrań i przemówień do Agora Speakers International. Prosimy pamiętać, że po zamieszczeniu materiałów w internecie nie możemy już nic zrobić, aby zatrzymać ich rozpowszechnianie.

Niestety, montaż wideo jest bardzo czasochłonnym procesem, dlatego musimy poprosić każdego, kto nie chce, aby ich przemówienie było nagrywane, o wyraźne stwierdzenie na początku przemówienia, że proszą o zatrzymanie nagrywania. Jeśli zmienicie zdanie po fakcie, jedyną opcją będzie samodzielny montaż materiału wideo za pomocą własnych narzędzi i dostarczenie nam końcowego filmu w ciągu tygodnia po spotkaniu.

Pamiętajmy też, że ma to zastosowanie tylko do osób pełniących aktywne role podczas spotkania. Jeśli jesteś po prostu osobą z publiczności, nie możemy usunąć Cię z filmu, więc jedyną opcją, jeśli nie chcesz być widoczny w nagranych materiałach, jest opuszczenie spotkania mniej więcej teraz. Każdy, kto decyduje się zostać, wyraża tym samym zgodę na nagrywanie i publiczne udostępnianie ich wizerunku”.

 

Nie ma nic złego w posiadaniu zasady, która nie pozwala na rezygnację z publikacji wizerunku. Przecież zarówno Agora, jak i klub oferują wymierne możliwości rozwoju każdemu, kto chce brać udział w spotkaniach, praktycznie za darmo (lub całkowicie za darmo, jeśli klub nie pobiera żadnych opłat). Ceny profesjonalnych kursów oferujących ten sam zestaw umiejętności zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

 

Zasady prowadzenia spotkań przyjęte przez klub

Oprócz zwykłych spotkań edukacyjnych, klub będzie od czasu do czasu potrzebował spotkać się aby zdecydować o pewnych kwestiach:

  • Użyciu funduszy klubu
  • Wyborze członków Rady klubu
  • Procedurach dyscyplinarnych
  • Zmianie określonych cech klubu (zgodnie z opisami z tego artykułu)
  • ...lub innych kwestiach..other topics of interest

Chociaż niektóre aspekty prowadzenia takich spotkań są skodyfikowane w Konstytucji Klubu Agora (np. sposób liczenia głosów i ustalania potrzebnej większości), klub musi zdecydować o zestawie zasad, które pozwolą prowadzić spotkania w uporządkowanej formie.

Oto kilka opcji do wyboru (linki do opisów po angielsku):

Jeśli Wasz klub zdecyduje się wybrać inny zestaw zasad niż te sugerowane powyżej, pamiętajcie, że wybrany zestaw zasad MUSI:

  • Zapewniać, że wszyscy członkowie klubu są równie ważni
  • Zapewniać wszystkim członkom równe szanse na przedstawianie, popieranie, przeciwstawianie się i wycofywanie wniosków.
  • Zapewniać wszystkim członkom równe szanse i czas na uczestniczenie w uporządkowanych spotkaniach bez zastraszania i strachu przed konfrontacją.

 

Treści przemów

Jeszcze jedną rzeczą, którą możecie chcieć określić, jest zakres treści przemów dozwolony w klubie. Istnieje wiele powodów, dla których możecie chcieć to określić z góry. Na przykład możecie chcieć stworzyć klub poświęcony historii, w którym dozwolone są tylko przemówienia na tematy historyczne. Równie dobrze możecie chcieć mieć klub przeznaczony wyłącznie do ćwiczenia technik sprzedażowych. Jeśli chcecie ograniczyć rodzaje dozwolonych treści przemów, zapoznaj się z artykułem na temat zasad, które to regulują.

 

Formalna rejestracja

Jedną z ostatnich kwestii jest decyzja czy chcecie rejestrować klub jako podmiot prawny, np. w rejestrze stowarzyszeń i organizacji non-profit w KRS. Zwykle jest to kłopotliwy proces, którego nie należy traktować lekko, a może zakłócić całą procedurę tworzenia klubu. Niestety, nie jesteśmy w stanie podać tutaj szczegółowych informacji, o polskiej procedurze rejestracji w KRS - w tym celu musicie skonsultować się z lokalnym ekspertem. Generalnie, mamy trzy sugestie (nie należy traktować ich jako porady prawnej):

  • Jeśli prawo na to pozwala, spróbujcie uruchomić klub i ustabilizować go przed próbą formalnej rejestracji.
  • Postrzegamy kluby jako odpowiednik „prywatnych grup nauczania” - prywatnej grupy ludzi, którzy spotykają się okresowo, aby wspólnie uczyć się i ćwiczyć pewne umiejętności. Mniej więcej tak, jak studenci spotykają się po po zajęciach, aby uczyć się razem czy powtarzać przed egzaminami. Niektóre z tych spotkań mogą wiązać się z kosztami (takimi jak wynajęcie pokoju do nauki), które należy między siebie podzielić. Sprawdźcie, czy lokalne przepisy wymagają, aby taka grupa była formalnie zarejestrowana.
  • Kluby są prawnie niezależne od Fundacji Agora Speakers International. W związku z tym każda rejestracja powinna być dokonywana jako lokalny niezależny podmiot, a nie jako jakikolwiek „oddział”, „przedstawicielstwo” czy „część” zagranicznej fundacji.
Kluby publiczne, kluby interesu publicznego i kluby z ograniczeniami nie mogą rejestrować się jako podmioty nastawione na zysk. Jeśli chcą pokusić się o formalną rejestrację, może to być wyłącznie rejestracja jednostki non-profit.

Należy również pamiętać, że w określonych przypadkach rejestracja prawna może wiązać się z wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ponownie jest to jeden z obszarów, w których nie możemy udzielić informacji ani w żaden sposób pomóc - skonsultujcie się z lokalnym ekspertem prawnym.

 

Wszystko ustalone?


Skorzystajcie z naszego wygodnego formularza w Kreatorze zasobów, aby zapisać wszystkie podjęte decyzje i upewnić się, że niczego nie pominęliście.

 

 

 


Contributors to this page: agora and bartlomiej.wasiewski .
Page last modified on Wednesday November 10, 2021 11:01:32 CET by agora.